sobota, 7 kwietnia 2012

Biologia


Korzeń


Korzeń jest organem, który służy do pobierania wody i soli mineralnych oraz umocowuje roślinę w podłożu. Może też pełnić inne, dodatkowe funkcje. Zespół korzeni jednej rośliny tworzy system korzeniowy. Istnieją dwa typy systemów korzeniowych. System palowy i system wiązkowy.
W budowie morfologicznej korzenia wyróżnia się kilka stref: strefę podziałową, strefę wzrostu, strefę włośnikową oraz strefę korzeni bocznych. W budowie anatomicznej młodego korzenia znajdują się koncentryczne warstwy utworzone przez tkanki stałe. W wyniku podziału komórek merystemu wierzchołkowego tworzy się układ tkanek charakterystyczny dla tzw. pierwotnej budowy korzenia.
Taką budowę korzenia posiadają przez całe życie paprotniki i część roślin okrytonasiennych, których korzenie nie przyrastają na grubość. U roślin nagonasiennych i dużej części roślin okrytonasiennych występuje przyrost na grubość, będący wynikiem działalności merystemów bocznych. Powstają wówczas tkanki wtórne, których układ określany jest jako budowa wtórna.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz